چاپ
یکشنبه, 16 تیر 1392 ساعت 15:45

چند خط سپید برای یک دستمال سرخ

 

چند وقتی است که میخواهم از شهید اصغر وصالی طهرانی فرد بنویسم. از همان مرد کم حرف و آرامی که گروههای ضد انقلاب فعال در غرب کشور از نام بزرگش واهمه داشتند لکن درگاه آغاز سخن را پیدا نمی کنم.

شهید وصالی شجاع و دلاور بود اما بی باکی و سلحشوری، نقطۀ خوبی برای شروع یک دلنوشته نیست. شاید اگر کمی از داستان زندگی اش حرف بزنیم راه ورود به دنیای این شخصیّت ممتاز به روی ما گشوده شود. اصغر محجوب و دوست داشتنی ما، در محلّۀ دولاب تهران تربیت شد و از همان دوران جوانی، به صف انقلابی ها پیوست و بواسطۀ تکثیر اعلامیه های امام(ره) دستگیر شد و به زندان افتاد. البته ماجرا به همین سادگی هم نبود.

در روزهای جهاد و مبارزه با حکومت پهلوی دوم، وصالی با زحمت فراوان از کشور خارج شد و دوره های آموزش نظامی را در میان مبارزان فلسطینی آموخت و پس از بازگشت به میهن، با جدیت بیشتری راه امامش را ادامه داد. بالأخره این جوان ریز اندام و جسور به چنگ ساواک افتاد و پس از کش و قوسهای فراوان به دوازده سال حبس محکوم شد. او در محبس مخوف شاه و در میان شکنجه ها نیز همان جوان جگر دار و محکم دولابی بود. تحمل شلاقهای بی امان مأموران زندان و ایستادگی در برابر گروهک رجوی نمونه ای از غیرت وصالی است. حتماً شما هم قصۀ میان او و رجوی را در زندان شنیده اید.

در مورد زندگی و رفتار شهید اصغر وصالی طهرانی فرد، نوشتن کار ساده ای نیست. آشنایانش می گویند که او مرد جنگ و نبرد بوده است. شاید پا به سن گذاشته های کرمانشاه و کردستان، بهتر این گفته را درک کنند. ردّ خوش رنگ و نشانه های نامش، در میان خاطرات شهید دکتر چمران هم یافت می شود ولی کمتر کسی است که او و گروه دستمال سرخ هایش را بشناسد. آن روزهایی که کوهساران غربی میهن ما، درگیر آشوب و فتنه بود، اصغر وصالی پشت میز نشینی را تاب نیاورد و به جمع مجاهدین کوهستان پیوست و کمی بعد یک تکه پارچۀ قرمز که به دور گردنهایشان می بستند، کابوس ضد انقلاب و منافقین شد. روایتها از شور و غوغای دستمال سرخها در غرب کشور بسیار است. روایتهایی از حماسۀ پاوه و نبردهای کامیاران گرفته تا رسیدگی به روستاییان مظلوم و دردکشیده.

سالها از دوران یکه تازی و میدانداری وصالی و یارانش می گذرد. بسیاری از دستمال سرخ به گردنها، شهید شدند و بازماندگان آن دستۀ خدایی را کسی نمی شناسد. شهید اصغر وصالی طهرانی فرد بزرگتر از یادداشت ها و دلنوشته های ماست. این چند خط که برای قتیل عاشورا نوشته شد، تمنایی است به حضور آن شهید والامقام تا شاید ما را هم به حضور بطلبد. آن ظهر عاشورایی که وصالی را به وصل جانانش رسانید چهلمین روز معراج برادرش اسماعیل بود. اگر گذارتان به بهشت حضرت زهرا(س) افتاد ثانیه های همجواری با این مرد بی ادعا را از دست ندهید.

مجال نوشتن از فرماندۀ عزیز دستمال سرخ ها به پایان رسید و حرفی از فعالیتهای انقلابی اش نگفتیم. از جریان راه اندازی انتظامات زندان قصر گرفته تا مسئولیت اطلاعات برون مرزی سپاه. کاش فرصتی و رخصتی نصیب ما بشود و روزی تمام زندگی او را با نگاه رفاقت بازبینی کنیم ...

هر چند پیر و خسته دل و ناتوان شدم / هر گه که یاد روی تو کردم جوان شدم

شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا / بر منتهای همت خود کامران شدم

 


 • mehrzad

  سلام.استاد گرامی ام با غزلی زیبایی به روزند در وبلاگ:

  mestaar.blogfa.com

 • بنیامین رضاپور

  سلام دوستان
  منتظر حضورتان و نگاهتان.......

 • لاله هاي بي ادعا

  هوالحبيب
  سلام
  طاعات و عبادات قبول.
  بروزم......منتظر حضور و نظرات سازندتون.
  يا زهرا


 • روح الله صفری  - 1

  سلام بسیار زیبا بود و جالب
  منتظر حضور شما هستم
  سعی دارم که به روز باشم

 • آینه حرم امام رضا!!!

  حاجی سلام.با اینکه بدون خداحافظی از هم جدا شدیم و دل ما رو تو کف گذاشتی و رفتی.ولی دورا دور خاک پات رو می بوسم.دلمون برای عشق بازی های شما تنگ میشه.دعامون کن.

 • هوشيار سلطاني فر

  برادر ارجمند، جناب آقاي بناء
  مدير معزز سايت رزمنده

  با سلام
  احتراماً پيرو محبت شما به جامعه مظلوم و محروم بازماندگان جنگ و اعلام آمادگي در باره كمك به اجرايي شدن «تومار مطالبات» خواهشمند است با عنايت به وبگاه مربوط (toomar92.blogfa.com) ما را از نوع همراهي خودتان آگاه بفرماييد. با نهايي شدن پيش نويس و طراحي خروجي طي امروز، توزيع كاغذي و ارايه نسخه pdf تومار يادشده از روز بيست و ششم مرداد جاري آغاز خواهد شد. پيشاپيش از دلسوزي و مددتان سپاسگزاريم.

  با احترام مجدد
  سلطاني فر
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

  همراه: 09123497140
  نمابر: 02177514826
  تهران - صندوق پستی: 1673 / 13145
  veb: toomar92.blogfa.com
  Veb: bazmandegan.blogfa.com
  E.mail: soltanifar{underline}editor@yahoo.com

نوشتن نظر
مشخصات شما:
نظر:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
امنیت:
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
مسئولیت نظرات به عهده نویسندگان آنهاست و منتشر شدن آن ها به معنی تائید نظرات توسط من نیست.
نظراتی که حاوی الفاظ سبک یا هرگونه توهین، افترا، کنایه یا تحقیر نسبت به دیگران باشد حذف می شود.
لطفاً فینگیلیش ننویسید!